Doğurganlığı Artırabilecek Yaşam Tarzı Değişiklikleri

dogurganligi-artiracak-oneriler.jpg

Hamile kalmayı düşünüyor ya da zaten deniyor olsanız da, yaşam tarzı seçimlerinizi değerlendirmek için asla çok erken (veya çok geç) değildir. Sağlıklı alışkanlıklara başlamak - veya kötü alışkanlıklardan kurtulmak - genel sağlığınızı ölçülebilir şekilde iyileştirebilir. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri hem sizde hem de partnerinizde doğurganlığı artırabilir.

Aşağıda, erkekler ve kadınlar arasındaki doğurganlığı artırmaya yardımcı olabilecek pratik önerileri özetledik.

Erkek Doğurganlığı Nasıl Geliştirilir?

Hamile kalmak sağlıklı sperm gerektirir, ancak sperminiz sadece sizin kadar sağlıklı olabilir. Vücudunuzun ürettiği spermin kalitesini ve miktarını en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilecek yollar şunlardır:

 • Sigara içmeyi bırak. Sigara içen erkekler daha düşük sperm sayısına sahip olma eğilimindedir ve ürettikleri sperm düzgün şekilde oluşturulamayabilir.
 • Kilo vermek. Araştırmalar obezitenin erkek doğurganlığını birçok yönden etkilediğini göstermektedir. Aşırı kilo, doğurganlığı azaltan hormon değişikliklerine neden olabilir. Aynı zamanda, daha hızlı hareket etmeyen düşük sperm sayıları ve spermlerle de bağlantılıdır.
 • Alkol tüketiminizi azaltın. Sık alkol tüketimi, testosteron seviyelerini düşürebilir, sperm sayısını azaltabilir ve erektil disfonksiyona neden olabilir.
 • Aşırı ısınma. Özellikle skrotumunuzun etrafındaki yüksek sıcaklıklar sperm üretimini azaltabilir. Birçok doktor, spa küvetleri ve saunalarda zamanınızı sınırlamanızı önerir. Ayrıca dar pantolonlardan kaçınmalı ve kullanım sırasında dizüstü bilgisayarınızı doğrudan kucağınıza yerleştirmelisiniz.

Kadın Doğurganlığı Nasıl Geliştirilir?

Bir kadın olarak, hamilelik sırasında sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapmanın önemli olduğunun farkındasınızdır. Ancak, doğurganlığı artırabilecek yaşam tarzı seçimlerine daha az aşina olabilirsiniz.

Bu sağlıklı alışkanlıkları benimsemek hamile kalma şansınızı artırabilir ve daha sağlıklı bir hamilelik için zemin hazırlamanıza yardımcı olabilir:

 • Sigara içmeyi bırak. Bazı kanıtlar sigara içmenin yumurtalıkları yaşlandırdığını ve yumurta arzınızı azalttığını göstermektedir. Ayrıca serviks ve fallop tüplerine zarar verir ve ektopik gebelik ve düşük yapma riskinizi artırır.
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun. Obezite, yumurtlamanıza müdahale etmek de dahil olmak üzere sağlığınıza çeşitli şekillerde zarar verebilir. Ancak aşırı derecede zayıf olan kadınlar da yumurtlama sorunları için artmış risk altındadır. Kilo vermeniz veya almanız gerekip gerekmediği, normal yumurtlamanın korunmasına yardımcı olmak için sağlıklı bir vücut kitle indeksi (BMI) hedefleyin. Vücut Ağırlığını ve Doğurganlığı Anlama
 • Alkol tüketiminizi azaltın. Kadınların hamileyken alkol almamaları yaygın bir bilgidir. Ancak hamilelikten önce sık sık içmenin yumurtlama bozuklukları ile bağlantılı olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Hamile kalmaya çalışıyorsanız, alkolden tamamen kaçınmaya çalışın.
 • Kafein alımınızı sınırlandırın. Bilim adamları kısırlık söz konusu olduğunda kafeinin ne kadar "çok fazla" olduğundan emin değiller. Kafeini tamamen dışlamak zorunda değilsiniz, ancak günlük kafein tüketiminizi günde 200 mg ile sınırlamayı deneyin, özellikle de gebe kalmaya çalışırken. Bu, günde yaklaşık iki, sekiz onsluk kahveye eşdeğerdir.

Her İki Ortak için Doğurganlık İpuçları

Birlikte ve eşiniz hamile kalmayı ve ebeveyn olmayı umuyorsunuz. Ve birlikte, genel sağlığınıza ve doğurganlığınıza fayda sağlayan bazı yaşam tarzı ayarlamaları yapabilirsiniz.

Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olan destekleyici bir ortağa sahip olmak, aşağıdakiler de dahil olmak üzere sağlıklı yaşam tarzı seçimlerini sürdürmenin anahtarı olabilir:

 • Diyetinizi değiştirin. Yoğun programınız paketlenmiş atıştırmalıklar ve diğer işlenmiş hazır gıdalar için ulaşıyorsa, vücudunuz ihtiyaç duyduğu beslenmeyi alamayabilir. Evde daha fazla yemek hazırlamak ve diyetinize daha fazla taze meyve ve sebze, kepekli tahıllar ve yağsız protein eklemek kolay bir başlangıç ​​noktasıdır. Vücudunuzu beslemenin yanı sıra, fazla kilo verebilir ve yol boyunca enerji kazanabilirsiniz.
 • Stresinizi onaylayın ve yönetin. Hiçbirimiz stresden kaçınamayız. Ancak bazı çiftler için, hamile kalmaya çalışmak, özellikle biriniz veya her ikiniz infertilite ile ilgili endişeleriniz varsa, ekstra endişe veya endişeye neden olabilir. Stresin sağlığınızı veya ilişkinizi etkilediğini düşünüyorsanız, başa çıkma stratejileri konusunda size yardımcı olabilecek lisanslı bir danışmanla veya psikologla konuşmayı düşünün. Yoga, meditasyon veya masaj gibi stresi hafifletmeye yardımcı olabilecek yeni aktiviteler denemenin tadını çıkarabilirsiniz.
 • Egzersizinizi artırın. Akşam yemeğinden sonra eşinizle birlikte yürümek gibi ılımlı fiziksel aktivite sağlığınız için harikalar yaratabilir. Düzenli egzersiz sadece kilo kaybını ve daha sağlıklı bir vücudu teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda stresi azaltmaya da yardımcı olabilir. Ancak anahtar kelime "ılımlı" dır - sık, yoğun egzersize katılan kadınlar yumurtlama sorunları yaşayabilir. Bu nedenle, birçok doktor şiddetli aktiviteyi haftada en fazla beş saatle sınırlamayı önermektedir.

Hala Gebe Kalmakta Sorun mu Var?

Sizin veya eşinizin doğurganlığı etkileyen tıbbi bir durumu varsa, tek başına yaşam tarzı değişiklikleri hamile kalmanıza yardımcı olmayabilir. Bir yıldan fazla hamile kalmaya çalıştıysanız - ya da altı aydan uzun süredir deneyen 35 yaşından büyük bir kadınsanız, doğurganlık testi için bir doktora görünmeyi düşünebilirsiniz.

Search