Sağlıklı Kilo ve Doğurganlık

sağlıklı kilo ve doğurganlık

Kilo ile ilgili konuşmak kolay değildir. Sadece görünüşünüz hakkında ne hissettiğinizi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda sağlığınız üzerinde de potansiyel olarak negatif tesirleri olabilir. Zayıf veya aşırı kilolu olmanın kardiyovasküler ya da bağışıklık sistemlerinizle ilgili problemlere yol açabileceğini biliyor olsanız da, bunun doğurganlığınızı da etkileyebileceğini fark etmeyebilirsiniz. Hamile kalma ihtimalinizi çoğaltmak için ağırlığın doğurganlığınızı nasıl etkilediğini idrak etmek önemlidir.

Zayıf veya aşırı kilolu olmak, gebe kalmakta güçlük çekeceğiniz anlamına gelmez, kilonuz doğurganlığınızı direk etkileyebilir.

Fazla Kilolu Olmak Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

Fazla kiloluysanız ve gebe kalmakta zorlanıyorsanız, yumurtlama ve menstrüasyon azlığı bunun sebebi olabilir. Zayıfsanız aynı sorun olsa da, sebep farklıdır. Aşırı kiloluysanız, ekstra yağ insülin düzeylerini artırır, bu da yumurtalıklarınızın aşırı testosteron üretmesine sebep olur. Aşırı testosteron yumurtalıklarınızı yumurta bırakmayı durdurur.

İlave olarak, fazla kilolu olmak, in vitro fertilizasyon (IVF) dahil olmak üzere doğurganlık tedavisine cevabınızı etkileyebilir. Daha düşük IVF başarı oranlarına yol açan, ilaçlara daha az yanıt ve embriyo transferi ile ilgili zorluklarınız olabilir.

Bu sebeple, fazla kilolu olmanın hamile kalma becerinizi etkilediğinden kaygılanıyorsanız, bir Jinekoloji uzmanıyla görüşmenizde faydalı olacaktır.

Aşırı Kilonun Erkek Doğurganlığı Üzerine Etkileri

Bir yumurtayı döllemek için sadece bir sperm olmasına rağmen, çok iyi hareket etmeyen (hareketlilik olarak bilinir) sperm sayısı düşüktür, gebe kalma şansınızı önemli ölçüde azaltır. Fazla veya düşük kilolu olmak, bu sperm fonksiyonu sorunlarının her ikisine de sebep olabilir.

Sağlıklı bir diyet ve hafif egzersiz yaparak sperm sayınız artabilir ve motilite artabilir. Bununla birlikte, kadınlarda olduğu gibi, ilk önce tedavi edilmesi gereken altta yatan bir tıbbi neden olup olmadığını belirlemek için kiloda şüphelenilen bir kısırlık nedeni olup olmadığını bir uzman tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

Search