Tüp Bebek Sonuçlarını Etkileyen Faktörler

Tüp Bebek Sonuçlarını Etkileyen Faktörler

IVF sonuçlarını etkileyen, bazıları değiştiremeyeceğimiz (anne ve baba yaşı gibi) ve değiştirilebilir olan birçok faktör vardır. Değiştirilebilir faktörler yaşam tarzıyla ilgili (aşırı kilolu olma, sigara içme gibi) veya tıbbi (endometrioz yönetimini optimize etme, hormonal düzenleme ve diyabet kontrolü gibi) olabilir.   

Bu nedenle, IVF yolculuğunuza başlamadan önce bir Tüp Bebek Uzmanından ayrıntılı bireysel tıbbi doğurganlık değerlendirmesi alabilirsiniz.

Tam olarak kim ortalama?

Bir IVF döngüsünde ortalamadan daha başarılı olma olasılığı yüksek çiftler var. Bunun nedeni, IVF'nin bazı doğurganlık sorunlarıyla mücadelede diğerlerine kıyasla daha güçlü bir çözüm olmasıdır. Daha yüksek başarı şansı ile ilişkili olabilecek faktörlere bir örnek, 35 yaşın altındaki anne yaşı, iyi bir yumurtalık rezervi (yüksek yumurta sayısı) ve erkek faktörü kısırlığının veya fallop tüplerinin fiziksel tıkanmasının (veya yokluğunun) en önemli faktör olduğu vakaları içerir. Bu durumlarda, Tüp Bebek uzmanınız, IVF tedavisinden bir bebek sahibi olma şansınızın ortalama başarı oranlarından daha yüksek olabileceğini gösterebilir.

Bazı çiftlerin IVF döngüsünde bebek sahibi olma olasılığı ortalamaya göre daha düşük olabilir. Bunun nedenleri aşağıdaki faktörleri içerebilir:

  • Bir kadın 35 yaşından büyükse (ve özellikle 40 yaşından büyükse)
  • Bir kişinin veya çiftin kısırlığının birden fazla nedeni vardır (örneğin, bir kadının 35 yaşından büyük olması ve / veya az sayıda yumurtası olması)
  • Bir kişi veya çift, canlı doğumla sonuçlanmayan önceki üçten fazla IVF döngüsü geçirmiştir.

Bu durumlarda, Tüp Bebek uzmanınız IVF yoluyla bebek sahibi olma şansınızın ortalamanın çok altında olduğunu bildirebilir.

Kötü yumurta kalitesi: IVF ile düzeltilemez

IVF teknolojisi, yaşa bağlı kötü yumurta kalitesini düzeltmez. 35 yaşın üzerindeki tüm kadınların karşılaştığı en büyük sorun, her yumurtanın bebek olamayacak olmasıdır. 40 yıldan fazla bir süredir, çoğu yumurtanın yapamayacağını anlamak önemlidir. Düşük yumurta kalitesi ortamında IVF teknolojisi çok daha az başarılıdır. Kadınlar, bebek sahibi olmak için kendilerine sınırlı sayıda ek fırsat vermek için, gelecek için daha genç sağlıklı yumurtaları seçmeli olarak dondurmayı seçebilirler. Bu işlem yumurta dondurma olarak bilinir.

Kısırlıktan kaçınmanın en iyi yolu, eğer böyle bir pozisyondaysanız, yaşamın erken döneminde bir aile kurmayı planlamaktır.

Dondurulmuş embriyolar

Yüksek kaliteli IVF programlarının çoğu, embriyoların dondurulmadan önce blastosist aşaması (yaklaşık beş günlük olgunluk) olarak bilinen bir aşamaya gelmesini sağlar. Bunun nedeni, düzgün bir şekilde gelişemeyen embriyoları tespit edebilmektir. Bunu yaparak, transfer edilen embriyoların bebek olma şansının daha yüksek olması (yüzde 30-40) umulmaktadır. Transfer edilen blastosist başına başarı oranının döngü başına başarı oranından daha yüksek olmasının nedeni, basitçe bir IVF döngüsünü başlatan her çiftin bir kadına implantasyon için uygun bir blastosist üretemeyeceğidir.   

Birkaç embriyo oluşturacak kadar şanslı olan çiftler, tek bir IVF döngüsünden birden fazla embriyo transferine sahip olabilir. Bu, bir kişinin veya çiftin zamanla tek bir döngüden birden fazla bebeği eve götürebileceği anlamına gelir. Sonuç olarak, bu gruptaki çiftler için kümülatif başarı oranları (canlı doğumlar) ortalamanın üzerinde olabilir.

Embriyoların implantasyon öncesi genetik taraması

Test edilen ve genetik olarak normal olduğu tespit edilen bir embriyonun bebek olma şansı yüzde 50'ye kadar var. Birçok çift için böyle bir embriyo bulmanın birkaç IVF döngüsü gerektirebileceğini ve bazı çiftlerin asla bulamayacağını anlamak önemlidir. Normal test edilmiş bir embriyodan bebek sahibi olma şansı asla yüzde 100'e yaklaşmayacaktır. Normal genlerle bile, implantasyonun ve embriyo gelişiminin neden normal şekilde gerçekleşmediğine dair başka karmaşık nedenler vardır.

Çiftlere tavsiye

Tüp bebek tedavisini düşünen çiftler, IVF'den bildirilen ortalama başarı oranları IVF yoluyla bebek sahibi olma şanslarını yansıtmayabileceğinden, uzman tavsiyesi almalıdır.

Search